مقاله

سامانه پرونده الكترونيكي سلامت

سپاس” مخفف “سامانه پرونده الکترونیکی سلامت به منظور یکپارچه‌سازی اطلاعات سلامت شهروندان در سطح كشور توسط مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت تعريف شده و مسئوليت اجراي آن را معاونت تحقیق و توسعه این مركز بر عهده دارد. یکپارچه سازی اطلاعات سلامت امكان ارائه خدمات بهتر بهداشتی-درمانی و مدیریت بهتر نظام سلامت کشور را فراهم مي‌سازد.

 

ابعاد طرح سپاس

این طرح دارای ابعاد گوناگونی است که توسعه در هر بُعد نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و هماهنگی با سایر ابعاد می‌باشد. در طرح سپاس تمامی ابعاد سخت افزاری، نرم افزاری، زیرساخت شبکه ارتباطی، استانداردها، قوانین و مقررات، آموزش، فرهنگ‌سازی، تحقیقات بنیادین، توسعه‌ای و کاربردی، و توسعه مراکز انفورماتیک پزشکی و زیستی در نظر گرفته شده است. این طرح با اولویت ویژه‌ای در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگ‌ترین طرح فناوری اطلاعات حوزه سلامت در کشور پیگیری می‌شود.

 

چشم انداز

چشم انداز این طرح موقعيت قابل رقابت جهاني در زمينه تسهيل ارايه خدمات سلامت با كيفيت برتر، مدیریت بهینه نظام سلامت کشور و ایجاد زیرساخت مستحکم برای تولید دانش پزشکی و زیستی به‌وسيله نظام یکپارچه اطلاعات سلامت ایجاد شده از طریق پرونده الكترونيكي سلامت می باشد.

گواهینامه سامانه پرونده الکترونیکی سلامت (سپاس)

در راستای اجرایی سازی ماده 74 قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر استقرار سامانه پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان (سپاس) در کشور و به منظور سنجش توانمندی محصولات نرم افزاری فعال در حوزه سلامت جهت تبادل اطلاعات با سپاس، گواهینامه مطابقت با استانداردهای پرونده الکترونیکی سلامت بر اساس فرایند مصوب و دستورعمل ذیل به متقاضیان اعطا می‌گردد

 

سامانه‌های اطلاعاتی داروخانه ای (PIS)

مطابق دستورالعمل های اجرایی و تاکید وازرت بهداشت  و درمان  و معاونت غذا و دارو ، تمامی شرکت های تولید کننده نرم افزار های داروخانه ملزم به دریافت گواهینامه سپاس شدند . که پس از برگزاری کارگاه های آموزشی و همچنین طی فرایند های پیچیده اداری ، شرکت مهندسی پارس تیام رایانه موفق به دریافت گواهینامه سامانه پرونده الکترونیکی سلامت (سپاس) از وزارت بهداشت شد.

1 دیدگاه

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه