مقاله

انتخاب نرم‌افزار مناسب یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران کلینیک ها ، داروخانه ها و سایر مراکز پزشکی می‌باشد، استفاده از نرم افزارهای کارآمد می‌تواند موجب کاهش هزینه‌های داخلی و همچنین مدیریت هر چه بهتر منابع شود و استفاده از امکانات نرم‌افزار می‌تواند راهکار مناسبی جهت رونق  کسب‌وکار باشد. در این مقاله سعی کرده یم خصوصیت یک نرم افزار خوب را در جهت راهنمایی به مدیریان ارائه دهیم.

سهولت کاربری

سهولت کاربری (User Firendly) ، امکان ثبت اطلاعات با سرعت بالا ، دسترسی آسان به ابزارها و فرم‌ها ، وجود کلیدهای میانبر (ShortCut) جهت ثبت سریع اطلاعات از جمله خصوصیات بسیار مهم برای کاربران می‌باشد.

سرعت نرم افزار

سرعت بالا هنگام ثبت اطلاعات و همچنین تولید گزارش از مهم‌ترین ویژگی‌ها هنگام انتخاب نرم‌افزار می‌باشد . متاسفانه بسیاری از نرم افزارها بدلیل عدم رعایت اصول برنامه نویسی ، بعد از گذشت چند ماه یا چند سال ، نرم افزار به اندازه ای با کاهش سرعت مواجه می شود که عملا قابل استفاده نمی باشد . بهترین راه برای مطلع شدن از سرعت نرم افزار ، مراجعه یا تماس با مشتریان قدیمی شرکت می باشد که حداقل 5 سال از نرم افزار استفاده کرده اند

گزارشات ، نمودارها و داشبوردها

پس از ثبت اطلاعات در نرم‌افزار، سرعت و دقت در گزارشات پرکاربرد به مدیران و سایر اشخاص درگیر سازمان این امکان را می‌دهد تا با استفاده منابع موجود و این گزارشات بتوانند در لحظه تصمیمات صحیح اتخاذ نمایند. همچنین امکان گزارش گیری های شرطی  و مدیریتی ، نموداری و چارت ها و همچنین استفاده از ابزارهای گزارش ساز و داشبورد های مدیریتی  این امکان را به کاربران می‌دهد تا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان بیشترین استفاده را از اطلاعات کنند.

خصوصیت گرافیکی و ظاهری نرم افزار

کاربران نرم‌افزار، به صورت مستمر و روزانه از نرم‌افزار استفاده می‌کنند، بدیهی است ظاهر مناسب نرم‌افزار، قابلیت تغییر رنگ و ظاهر نرم افزار برای هر کاربر و همچنین چیدمان قرار گرفتن ابزارها در فرم‌های نرم افزار علی الخصوص فرم های پذیرش بیماران را می‌توان یکی از خصوصیت های ویژه در انتخاب نرم‌افزار دانست.

یکپارچگی نرم افزار

در صورتی که ماژول‌های نرم‌افزارهای مراکز پزشکی اعم از بخش های درمانی ، انبار ، حسابداری ، نوبت دهی اینترنتی ، صندوق و … و  از این دست به صورت زنجیروار به هم متصل باشند باعث تسریع در کار و همچنین به حداقل رساندن ورود اطلاعات را بدنبال دارد ،  این مجموعه نرم‌افزارها را یکپارچه می‌نامند. نرم‌افزارهای یکپارچه به اطلاعات  باعث کاهش اشتباهات، صرفه‌جویی در وقت و هزینه خواهد شد و همچنین کنترل بهتر بر رویه اطلاعات را برای مدیران کلینیک بهمراه خواهد داشت. از این رو حتما پیشنهاد می شود ،از شرکتی نرم افزار خریداری کنید که تمامی ماژول های پزشکی و غیر پزشکی را داشته باشد

انعطاف پذیری نرم افزار

یکی از ویژگی‌ها بارز انتخاب نرم‌افزار خوب انعطاف‌پذیری نرم‌افزار در استفاده از امکانات تعبیه‌شده و همچنین ایجاد فیلدهای دلخواه متناسب با نیاز باشد . شرکت تولیدکننده نرم‌افزار می‌بایست در مقابل تغییرات درخواستی منعطف بوده و با لحاظ کردن استانداردهای موجود مسیر توسعه را در راستای نیاز کاربران فراهم کند.

مناسب با کسب کار شما

یکی از خصوصیت های مهم در انتخاب نرم‌افزار ویژگی مناسب بودن نرم‌افزار با کسب‌وکار شما می‌باشد، در صورتی که نرم‌افزار خریداری شده مناسب با کسب‌وکار شما نباشد قطعاً کارآمد نبوده و نیازهای مرکز شما برآورده نخواهد شد و همچنین در انتخاب نرم‌افزار بایستی آینده کسب و کار خود را در نظر بگیرید ، بدیهی است در صورت عدم دقت به این نکته در چنین وضعیتی در آینده مجبور به تغییر نرم افزار خواهید شد . لازم به توضیح می باشد تغییر نرم افزار بسیار کار سخت و دشواری می باشد بدلیل عادت کردن کاربران به رویه ها . لذا این خصوصیت بسیار مهم می باشد.

پشتیبانی شرکت نرم افزاری

مهمترین خصوصیت یک نرم افزار خوب ، پشتیبانی به‌موقع و مناسب می‌باشد، بدیهی است پشتیبانی به‌ موقع یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب یک نرم‌افزار می‌باشد. گروه شرکت‌های نرم‌افزاری پارس تیام رایانه ارائه‌دهنده نرم‌افزارهای پزشکی و حسابداری  با در اختیار داشتن تیمی از متخصصان حرفه‌ای و با تمرکز بر نکات حائز اهمیت در انتخاب یک نرم‌افزار خوب محصولات خود را طراحی کرده اند  و  پیوسته در تلاش است تا کلینیک ها ، مراکز پزشکی ، داروخانه ها ، آزمایشگاه ها و …  را در تصمیم گیری های صحیح جهت ارتقاء کارایی منابع خود راهنمایی و یاری رساند.

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه